Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mutacja genu MDR-1
#1
Mniej więcej 3/4 psów rasy owczarek szkocki collie i ich krewnych w typie rasy może mieć mutację genu MDR-1 lub być jej nosicielem. Jeśli więc nie chcesz robić swojemu Przyjacielowi badań genetycznych, po prostu przyjmij dla jego bezpieczeństwa, że jest przedstawicielem zmutowanej większości.

Co to oznacza? Nie będziemy przybliżać Ci problemu braku P-glikoprotein w ścianach naczyń krwionośnych - jeśli jesteś ciekaw, wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę hasło „MDR1”. Dla Ciebie ważny jest fakt, że pewne leki mogą u Twojego psa pokonywać barierę krew-mózg, siejąc spustoszenie w układzie nerwowym i prowadząc do śmierci.
Co możesz zrobić, aby ustrzec przyjaciela przed zagrożeniem? Po prostu skseruj załączoną listę niebezpiecznych leków i noś ze sobą w książeczce zdrowia. Raczej każdy lekarz wie, że collakowi nie daje się iwermektyny, ale czy każdy słyszał o tragicznych konsekwencjach podania Profendera? Pokaż więc listę w lecznicy i przypomnij o problemie lekarzowi, który zajmuje się Twoim psem. Jeśli jest prawdziwym fachowcem – na pewno się nie obrazi. A z resztą – czyż nie lepiej mieć opinię histeryka i cieszyć się zdrowiem swojego pupila niż być luzakiem, ale już bez psa? Miej oczy i uszy otwarte. Śledź od czasu do czasu doniesienia o mutacji. Ciągle pojawiają się nowe leki, nie zawsze bezpieczne dla collie.

http://www.collie-online.com/colley/mdr1/mdr1danger.php
Pozdrawiamy
Marta, Hrabina Antonina, Nelka-Serdelka
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości